Turistika

Cyklotrasy, Vodní cesta


kolí Sudoměřic je atraktivní a stále se rozvíjející oblastí. Začíná zde zelená turistická stezka, která nás po třech kilometrech zavádí pod místní vinice a dále pak podél Sudoměřického potoka do osady Mlýnky. Zde je na potoce vodní nádrž Kostolnica, jejímž středem prochází státní hranice se Slovenskou republikou. V létě je zde velmi příjemné koupání mezi zalesněným svahem ze slovenské strany a svahem na němž končí vinohrady a začínají lesy na straně české. Po dalším kilometru následuje rozcestník, za nímž asi sto metrů stojí kaple.

Z rozcestníku se dá jít po žluté přes kopec Žerotín s vysokým křížem

směrem ke Strážnici

nebo do Měsíčního údolí podél Mandátu, přítoku Sudoměřického potoka. Po modré se dá jít na Zlatnicků dolinu na slovenské straně nebo do Radějova a odtud pak do rekreačního střediska Lučina. Zelená dále pokračuje na Slovensko lesní hřebenovkou přes kopce Dubník, Hrubý Rink, Čupy a Dubový vrch až do Lopašova.

Ze Zlatnické doliny se dá vrátit do Sudoměřic přes Skalicu - historické slovenské město s poměrně rozsáhlými zbytky opevnění a pěti kostely. Na jih od centra lze nalézt románskou rotundu

 

Asi dva kilometry na sever od Sudoměřic se nachází vesnice Petrov. Je zámá komplexem vinných sklepů známých pod jménem Plže.

Nejstarší z těchto sklepů jsou třista let staré a lze bez nadsázky řici, že se jedná o nejkrásněší komlex vinných sklepů na Moravě.