Vinařství


hlediska vinařství spadají Sudoměřice do Bzenecko-strážnické oblasti. Tato oblast je rozlohou nejmenší moravská vinařská oblast. Vinice jsou vysázeny ve vyšších svahovitých polohách v teplosuché oblasti. Po Sudoměřicích jsou nejznámějšími vinařskými obcemi Bzenec, Strážnice, Blatnice a jiné.

Z bílých odrůd se tu pěstuje Burgundské bílé, Müller-Thurgau, Neuburské, Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, z modrých odrůd Burgundské modré a Svatovavřinecké.

Přestože je i v katastru obce řada malých vinic drobných pěstitelů, většina se jich nachází asi tři kilometry západním směrem. Vinné sklepy jsou pak za obcí v bývalém korytu potoka (Starý potok). Sklepy jsou poměrně mladé - začaly se budovat na počátku 80. let 20. století - ale jsou architektonicky velmi vyvážené. Co je však hlavní, víno je v nich znamenité. Zmíněné lokalitě Starého potoka vévodí víceúčelová zahrádkářská budova s přilehlým "amfiteátříčkem" - Kolečko. V tomto příjemném prostředí se odehrávají nejrůznější kulturní akce, od obecních slavností, přes pivní slavnost až po rocková vystoupení regionálních kapel.